Jaké jsou rozdíly mezi stavebním systémem NOVATOP a deskami KLH? - Novatop

Jaké jsou rozdíly mezi stavebním systémem NOVATOP a deskami KLH?

Stavební systémy z masivního dřeva změnily současnou architekturu. Dřevo hraje ve stavebnictví znovu prim a z křížem lepených dřevěných desek se staví moderní dřevostavby i nápaditá architektonická díla. Zajímavá stavební řešení umožňují velkoformátové desky vyráběné z křížem vrstveného masivního dřeva (setkávat se můžete s pojmy CLT – cross laminated timber, KLH  – Kreuzlagenholz). Na tomto principu je založený i stavební systém NOVATOP.

Komponenty pro stavbu rodinných a bytových domů NOVATOP vycházejí z propracovaného švýcarského know-how a technologii CLT (KLH) posunuly ještě o úroveň výš. Je třeba zdůraznit, že desky KLH nepředstavují značku, ale princip zpracování dřeva do prefabrikovaných masivních panelů (Kreuzlagenholz = křížem vrstvené dřevo), z nichž lze stavět rodinné i bytové domy, realizovat nadstavby, podkroví nebo je využít při rekonstrukcích.

Variabilitu využití panelů NOVATOP při stavbě domů i průmyslových objektů umožňuje jejich vysoká pevnost, stabilita a mimořádná statická únosnost. Vytváří totiž masivní, bezpečnou a skutečně celodřevěnou konstrukci. Těchto parametrů se podařilo dosáhnout propracovanou technologií výroby, která je odlišuje od běžných dřevěných domů.

Jak se vyrábí desky pro systém NOVATOP

Základem je dobře vysušené smrkové dřevo, které má vlhkost jen 8 procent (běžné panely vytvořené na principu CLT nebo KLH využívají dřevo s vlhkostí kolem 12 procent). Nízká vlhkost je klíčová, protože zajišťuje vysokou stabilitu komponentů a zabraňuje tvorbě trhlin. Protože lamely jsou skládané a lepené křížem, je důležité i jejich lepení. Běžně se využívají zejména polyuretanová lepidla, ale u panelů NOVATOP je základ slepen přírodním melaninem, což je staví o úroveň výš. Důležitá je i samotná technologie lepení – systém NOVATOP je lepený v podélných spárách a využívá se bočního přítlaku. Tento postup dává vzniknout vysoké pohledové kvalitě, desky jsou beze spár a zůstávají neměnné i při změnách teploty nebo vlhkosti.

Pro pohledovou kvalitu je zásadní povrchová lamela. Stavební systém NOVATOP vsadil u klíčových produktů na  SOLID (pro stěny a příčky) a ELEMENT (pro stropy a střechy) tenčí povrchovou lamelu o tloušťce 9 mm, která se vyrábí pouze z kvalitního středového řeziva. To zajišťuje vyšší kvalitu a lamela není náchylná ke kroucení. Je třeba podotknout, že běžné CLT a KLH desky zpravidla mají silnější povrchové lamely (od 12 do 20 mm) a často jsou vyrobené z bočního řeziva, které není pohledově kvalitní a vykazuje horší užitné vlastnosti.

Stěny, stropy, střecha i speciální elementy

Stavební systém NOVATOP se profiluje jako ucelený systém založený na bázi CLT. Křížem vrstvené masivní dřevo umožňuje jedinečné řešení, které ještě více podtrhují důmyslné prvky. Například speciální elementy OPEN, které v sobě spojují dimenzování KVH hranolů a vícevrstvé masivní desky, umožňují otevřený stupeň prefabrikace. Vysoká flexibilita výroby je tak otevřena různým architektonickým řešením.

Zatímco řada SOLID je určená především pro realizaci stěn a příček, řada ELEMENT respektuje potřeby pro stavbu stropů a střech. Místo masivních desek se využívají duté velkoplošné panely s žebrovou konstrukcí, které mají nízkou hmotnost, ale vysokou statickou únosnost. Masivní křížem lepená deska STATIC je vhodná k řešení např. střešních přesahů nebo visutých pater.