CLT panely jako základ stavebního systému NOVATOP: Jaké má výhody? - Novatop

CLT panely jako základ stavebního systému NOVATOP: Jaké má výhody?

Stavební systém pro rodinné i bytové domy NOVATOP vyráběných z křížem vrstveného masivního dřeva je ucelený, promyšlený a propracovaný. Umožňuje realizaci architektonicky náročných staveb, moderních dřevostaveb a využívá se i při rekonstrukcích. Jaké jsou jeho výhody a co byste před stavbou domu měli vědět?

NOVATOP je stavební a konstrukční systém prověřený ve Švýcarsku. Velkoformátové komponenty jsou vyráběné z křížem vrstveného masivního dřeva u nás v České republice – tato technologie je založena na bázi CLT (cross laminated timber) panelů. Podobného principu využívají i další stavební systémy pro výstavbu domů, NOVATOP se od nich ale odlišuje.

Výhody NOVATOPu oproti běžným CLT konstrukcím

Vše začíná už při výrobě. Důležité je nechat řezivo dobře vyschnout. Optimální je vlhkost 8 procent, která zajišťuje vysokou stabilitu stavebních komponentů a zamezuje tvorbě trhlin. Ostatní stavební systémy pro domy založené na principu CLT konstrukcí zpravidla pracují se dřevem vysušeným jen na 12 procent vlhkosti. Dřevěné stavební prvky potom nedosahují tak vysoké kvality, pracují, dosychají, mohou se objevovat nevzhledné praskliny.

Povrchová lamela na masivních deskách CLT v systému NOVATOP má tloušťku 9 mm a je vyráběna pouze ze středového řeziva, což zajišťuje vyšší kvalitu, protože není náchylná ke kroucení. V jiných systémech CLT z masivního dřeva se setkáváme s povrchovými lamelami od 12 do 20 mm, které jsou zhotovené primárně z bočního řeziva, což snižuje výslednou jakost.

Při výrobě stavebních systémů hraje důležitou roli i lepení. Systém NOVATOP se lepí v podélných spárách a využívá se bočního přítlaku, což pozitivně ovlivňuje i výslednou pohledovou kvalitu povrchu, který je beze spár a vzhled nemění ani při změně teplot nebo vlhkosti. Proto lze stavební systém NOVATOP v interiéru přiznat. Základ desek je lepen melaninem, zatímco u ostatních systémů se běžně používá pouze polyuretan. Velký rozdíl u pohledové kvality je patrný i s ohledem na to, že systém NOVATOP realizuje průběžnou lamelu do 10 metrů, u jiných výrobců CLT panelů se využívají cinkované lamely.

NOVATOP není jen konstrukce z CLT ale efektivní a promyšlený stavební systém

Stavební systém NOVATOP je dnes tvořen pěti základními prvky. Patří mezi ně SOLID pro stěny a příčky, ELEMENT pro stropy a střechy, speciální elementy OPEN, pro náročnější střechy a střešní přesahy je stvořený STATIC a řadu doplňují i akustické panely ACOUSTIC a vícevrstvé masivní desky SWP. Stavebník si tak může zvolit přesně ten typ stavebního prvku, který je vhodný pro konkrétní část stavby.

Například stropy lze snadno řešit prvkem ELEMENT, který má oproti masivnímu CLT deskám nižší hmotnost a současně se vyznačuje vysokou statickou únosností. Pro stropní konstrukce se naopak příliš nehodí prvek SOLID, který je pokrytý tenčí lamelou a má tak horší statiku. Je třeba podotknout, že u vyšších elementů a větších rozponů vychází NOVATOP lépe i cenově oproti klasickým CLT panelům.

Spojení konstrukcí z CLT a KVH hranolů přináší variabilitu a flexibilitu

Výhodou propracovaného konstrukčního systému pro domy z NOVATOPu na bázi CLT je variabilita. Při výrobě je kladen důraz na detaily a řemeslné opracování. Různým požadavkům umí dobře vyhovět prvky OPEN. Tyto speciální elementy v sobě spojují dimenzování KVH hranolů a vícevrstvé masivní CLT desky, což umožňuje různý stupeň prefabrikace při stavbě rodinných i bytových domů. S ohledem na vysokou flexibilitu výroby je stavební systém NOVATOP otevřený – vašim vizím, představám a nápadům.