Montované domy z NOVATOPu jsou efektivní a přitom z masivního dřeva - Novatop

Montované domy z NOVATOPu jsou efektivní a přitom z masivního dřeva

Futura Freestyle, Domesi

Montované domy jsou spojované s rychlostí výstavby. Ta je možná s ohledem na prefabrikované díly, které jsou z výrobny přiváženy přímo na stavbu, kde se montují. Výstavba celého domu se tak počítá na hodiny. Stavební systém NOVATOP z masivního dřeva přináší nejen kýženou rychlost, ale především kvalitu, stabilitu, bezpečnost a zdravé životní prostředí i příjemné klima.

Masivní dřevo je pro stavbu domů využíváno už od nepaměti. Zdlouhavá technologie skládání trámů, jako je tomu u tradičních roubenek nebo srubů, byla nahrazena moderními prefabrikovanými masivními panely. Předpřipravené stavební prvky opracované na CNC obráběcích centrech zrychlují a zkvalitňují výstavbu. Podívejme se na možnosti stavebního systému pro stavbu masivních montovaných domů podrobněji.

Prefabrikované elementy pro montované masivní dřevostavby

Samotný systém pro stavbu masivních montovaných domů NOVATOP je ve všech směrech jedinečný. Ve Švýcarsku byl vyvinutý k dokonalosti a zohledňuje všechny požadavky na moderní dřevostavbu. Vše začíná už u výroby. Komponenty NOVATOP jsou vyráběné z vysušených smrkových lamel. Velkoformátové dřevěné elementy jsou tvořené metodou křížem vrstveného masivního dřeva (známá také jako CLT nebo KLH).

Stěnové elementy SOLID doplňují také stropní nebo střešní prvky ELEMENT, takže stavební systém umožňuje výstavbu celého domu. Všechny panely se vyznačují vysokou pevností, stabilitou a mimořádnou statickou únosností. Jinak řečeno, stavíte masivní, bezpečný a skutečně celodřevěný montovaný dům. S ohledem na propracovanou technologii sušení a lepení vrstev dřeva křížem, vykazují tyto celodřevěné domy tvarovou stálost i při změnách vlhkosti.

Sice montovaný dům ale každý je originálem

Typový dům NOVAHOME, arch. Jakub Loučka, realizace 3AE

Montovaný dům neznamená unifikaci. Vlastnosti stavebního systému z masivu NOVATOP umožňují odvážná konstrukční řešení. Architekti z nich vytváří jedinečné konstrukce a dřevostavby přitahují i zraky těch, kteří jim nedůvěřovali a vytýkali jim subtilnost.

Je důležité zdůraznit, že technologický vyspělost sytému pro stavbu celodřevěných montovaných domů NOVATOP také eliminuje chyby běžných sendvičových domů a výrazně zvyšuje kvalitu dřevostaveb. Výhodou je jednoduchost provedení konstrukčních detailů, minimální počet montážních spojů i snadnost a rychlost výstavby, s níž se pojí také ekonomická stránka celé stavby.

Dřevěný montovaný dům jako stavebnice

Masivní dřevěné velkoformátové panely a elementy NOVATOP se vyrábí na míru v přesných formátech. Z těchto elementů partnerské stavební firmy staví a dokončují dřevěné masivní domy na klíč. Elementy už mají opracované spoje, otvory pro okna a dveře i další individuální úpravy (například příprava tras pro rozvody, doplněná zvuková nebo tepelná izolace apod.). Prefabrikované panely jsou posléze expedovány přímo na staveniště, kde je z nich pomocí techniky (např. jeřábu) postaven během několika hodin celý dům. Dům je tak poskládán jako jedna velká, masivní a pevná, stavebnice. Masivní montovaný dům na klíč je pak otázkou několika týdnů.

Rychlost výstavby montovaných domů šetří čas, místo i peníze. Stavět lze totiž přímo z kamionu, takže odpadá potřeba meziskladování materiálu. Konstrukce montovaného dřevěného domu se staví na připravenou a odizolovanou základovou desku, k níž se panely připevňují pomocí tzv. L profilů. Panely se u těchto celodřevěných montovaných domů spojují vruty do dřeva a spojování s ostatními konstrukcemi se provádí pomocí různých druhů stavebního kování. Na obvodové stěny je zvenčí připevněna tepelná izolace a konečnou vnější úpravu může dokončit libovolná fasáda, například na bázi provětrávané dřevěné fasády. Velkou výhodou stavebního systému NOVATOP pro montované domy je možnost ponechání masivního smrkového dřeva v pohledové kvalitě.

Přečtěte si také: NOVATOP ve spojení s architekturou a designem.