Z čeho se skládá cena srubu a masivní dřevostavby z NOVATOPu? - Novatop

Z čeho se skládá cena srubu a masivní dřevostavby z NOVATOPu?

Dřevo jako tradiční materiál přitahuje i v moderní době. Dřevostavby dokážou naplnit požadavky moderního bydlení, ať už s ohledem na tepelnou pohodu, zdravé životní prostředí, úspory energií nebo rychlost výstavby. Tradiční historické dřevostavby (sruby/roubenky) mají stále své příznivce kvůli masivní konstrukci a pohledovému dřevu. Moderní alternativou pro sruby a roubenky jsou masivní dřevěné panely. Z čeho se skládá cena srubu a roubenky a proč jsou moderní dřevostavby z křížem lepeného dřeva (CLT/KLH) ekonomicky efektivní.

Stavba vlastního domu je počinem, který potřebuje čas i peníze. Požadavkem investorů zpravidla zůstává najít přijatelný poměr kvality a ceny. Stavební systém z masivního dřeva NOVATOP přináší technologickou vyspělost, efektivní a rychlou výstavbu i jednoduchý způsob izolace. Výsledkem je ekonomická efektivita, která se příznivě odráží v celkových nákladech na masivní dřevostavby ve srovnání s tradičním srubem nebo roubenkou.

Rychlost výstavby srubu i montatované dřevostavby ovlivňuje její cenu

Stavební systém z masivu NOVATOP je vyráběný podle švýcarského know-how z velkoformátových komponentů tvořených metodou křížem vrstveného masivního dřeva známý jako CLT nebo KVH. Vedle masivní stěn jsou součástí uceleného stavebního systému také stropní, stěnové nebo střešní elementy.

Masivní velkoformátové panely NOVATOP jsou prefabrikované v přesných formátech s vybraným opracováním spojů, s otvory pro okna a dveře a s dalšími individuálními úpravami jako příprava tras pro rozvody či doplnění tepelné a zvukové izolace. Hotové panely jsou odváženy přímo na stavbu, kde odpadá meziskladování, protože přímo z kamionů směřují na stavbu, kde je z nich stavěn dům. Konstrukce domu se staví na připravenou a odizolovanou základovou desku, k ní se panely připevňují pomocí L profilů. Celý objekt může být postaven (hrubá stavba) během několika hodin.

Na obvodové stěny se zvnějšku aplikuje tepelná izolace. Konečnou fasádu lze vytvořit například z provětrávané zavěšené dřevěné fasády. V interiéru lze ponechat masivní panely ze smrkového dřeva v pohledové kvalitě, takže se snižují nároky na realizaci vnitřků.

V dnešní době neustále roste cena lidské práce a díky efektivnějším a výkonnějším strojům bude rozdíl mezi továrním a ručním zpracováním stále vyšší. Proto se bude neustále cena tradičních srubů a roubenek zvyšovat.

Cena dřevostavby není jen o rychlosti ale i o chytrých řešeních

Technologická vyspělost stavebního systému pro masivní dřevostavby NOVATOP zvyšuje kvalitu hotových staveb. Důležitá je jednoduchost provedení konstrukčních detailů, minimální počet montážních spojů a jednoduché skladby stěn. Je to právě jednoduchost provedení (která je např. se srubem nesrovnatelná), která se pozitivně promítá nejen do rychlosti výstavby ale především do kvality a ceny celé stavby.

Ekonomická efektivita stavebního systému NOVATOP nejde v žádném případě na úkor kvality provedení, spíše naopak. Všechny panely se vyznačují vysokou pevností a stabilitou při namáhání tlakem i tahem a mimořádnou statickou únosností, takže vytváří masivní, bezpečnou a skutečně celodřevěnou konstrukci za přijatelnou cenu.

Co zvyšuje cenu roubenek a srubů

Nejen cena lidské práce a samotná pracnost s jednotlivými trámy. V současné domě je tradiční výstavba roubenek a srubů podle aktuálních požadavků na energetickou náročnost výstavby neefektivní (samotné dřevo bez izolace nesplňuje požadavky) a to má také nepříznivý vliv i na jejich cenu. A to z prostého důvodu. Aby bylo dosaženo současných požadavků na energetický standard, je třeba prakticky postavit dvě roubené konstrukce vedle sebe a vyplnit je izolací. Při takovém postupu se pochopitelně zvyšuje i cena tradičně stavěného srubu. Složitost a množství materiálu na vytvoření dvojitého roubení elegantně nahradí masivní dřevěné panely NOVATOP, které vás přitom nepřipraví o romantickou krásu a poctivost masivního dřeva.

Cenu dřevostavby z masivních panelů si můžete sami spočítat v jednoduché online kalkulačce.