Stavební systém pro moderní dřevostavby NOVATOP - Novatop

Stavební systém pro moderní dřevostavby NOVATOP

Rodinný dům ve Švýcarku, Arch. Flamer Pascal

Moderním domům dřevo sluší. Po tisíce let užívaný stavební materiál se znovu vrací do popředí zájmu. Architekti s ním pracují při stavbě domů i realizaci interiérů. K oblíbeným stavebním systémům patří NOVATOP, který je založený na velkoformátových komponentech tvořených metodou křížem vrstveného masivního dřeva (CLT). Díky moderním CNC obráběcím centrům je to ideální systém pro montované dřevostavby. Propracovaná technologie mu propůjčuje jedinečné vlastnosti jako stvořené pro moderní architektonické rodinné domy, vily i průmyslové stavby či vícepodlažní budovy.

Rodinný dům, Studio Lucia Kocmanová

Na moderní dřevostavby jsou kladeny architekty vysoké požadavky. Musí být energeticky úsporné a svým obyvatelům by měly zajistit tepelnou pohodu v létě i v zimě. Konstrukce moderních rodinných domů musí být bezpečná, vykazovat požární odolnost a současně vytvářet zdravé životní prostředí. Samozřejmostí by měla být i rychlá výstavba a moderní interiér. Není toho málo. Přesto jsou stavební systémy, které všechny požadavky na moderní dřevostavbu dokážou splnit.

Za vyspělým stavebním systémem pro moderní dřevostavby NOVATOP z masivního dřeva jsou roky vývoje a práce. Dnes se oblíbený stavební systém opírá o jedinečné švýcarské know-how a vysoce vyspělou technologii. Zdůrazňuje krásu masivního dřeva v jeho přírodní podobě. Vytváří bezpečnou, masivní a celodřevěnou konstrukci, která splňuje vysoká očekávání architektů i samotných uživatelů. Ze stavebního systému NOVATOP se po celé Evropě staví úsporné dřevěné domy, mnohé z nich v pasivním standardu.

Moderní dřevostavby z NOVATOPU

Moderní montované rodinné domy oslovují rychlostí výstavby, jedinečným interiérem, důrazem na ekologii i odkazem k udržitelnému životnímu stylu. Připomeňme jeho hlavní rysy a výhody, které oceníte v každém moderním domě.

  • Stavební systém z velkoformátových komponentů je tvořený jedinečnou metodou křížem vrstveného masivního dřeva (CLT nebo KLH). Součástí stavebního systému nejsou jen stěny, ale i důmyslné elementy střešní, stěnové a stropní prvky. Ze systému NOVATOP proto postavíte celý moderní dům s plochou i sedlovou střechou, popř. snadno realizujete přístavbu, nadstavbu, podkroví apod.
  • V interiéru moderního domu postavené ze stavebního systému NOVATOP najdeme rovné a čisté pohledové stěny z masivního dřeva, které dávají vnitřku domu jedinečný ráz a atmosféru.
  • Výhodou moderních montovaných domů je rychlost a nenáročnost výstavby. Prefabrikované panely jsou dovezeny na stavbu a montovány, což zvyšuje ekonomickou efektivitu celé výstavby.
  • S ohledem na vysokou kvalitu a parametry dřeva (např. vysoušení na optimální vlhkost 8 %) je stavba tvarově stabilní a minimalizuje se tvorba trhlin. Díky technologii sušení a lepení si udržují křížem lepené desky (KLH, CLT) stálý tvar a rozměry i při změně vlhkosti.
  • Moderní dřevostavby z NOVATOPu jsou typické vysokou pevností a statickou únosností, takže vytváří masivní a bezpečnou celodřevěnou konstrukci odpovídající nárokům na moderní architekturu.

Moderní dřevostavba izoluje i dýchá

Dřevo je materiál, který vykouzlí příjemné vnitřní prostředí uvnitř domu. Všechny panely NOVATOP jsou tzv. plošně neprůvzdušné a doplnit je lze různě silnou vrstvou izolace. Proto vytváří vzduchotěsnou obálku i bez foliových zábran. Domy z NOVATOPu zůstávají difúzně otevřená a účinně pracují s případnou vnitřní vlhkostí.

Pro tepelnou pohodu v moderním domě v zimě i v létě je důležitý fázový posun, který je u některých stavebních systémů zanedbávám. Zjednodušeně řečeno, fázový posun je doba, za kterou se změna teploty na vnějším povrchu konstrukce projeví v interiéru. Je třeba dodat, že stavební systém NOVATOP z masivního dřeva má fázový posun dle zvolené tloušťky od 3 do 7 hodin. V kombinaci s dřevovláknitou izolací to může být až okolo 15 hodin.

Čtěte také: Jaké jsou výhody izolace dřevěného vlákna a stavebního systému NOVATOP?