Moderní architektura a design vyžaduje čistý a promyšlený stavební systém - Novatop

Moderní architektura a design vyžaduje čistý a promyšlený stavební systém

Moderní architektuře dřevo sluší. Designové domy dnes vznikají po celé Evropě. A jejich společným jmenovatelem jsou dřevěné prvky i celodřevěné konstrukce. Renomovaní architekti se dřevem pracují při stavbách rodinných domů, administrativních budov, škol, ekologických center i firemních objektů.

Stavební systém NOVATOP není třeba příliš dlouze představovat. Vyspělá stavební technologie z masivního dřeva byla vyvinuta a ověřena ve Švýcarsku. NOVATOP vytváří bezpečnou, masivní a celodřevěnou konstrukci a nabízí osvědčené řešení pro pasivní a nízkoenergetické dřevěné domy. Současně nechává vyniknout jedinečné kráse dřeva. Není proto divu, že s ním architekti pracují při realizacích nových objektů i při rekonstrukcích. NOVATOP je to totiž silnou zbraní v rukou kreativních architektů, kteří hledají stavební systém pro neotřelá a moderní architektonické domy. Některé z nich si představíme.

Stavba v korunách stromů

První svého druhu byl v České republice otevřen areál Ekocentra Paleta, který nese název NATURA PARK. Environmentální a ekologické centrum šíří svoji osvětu ve zbrusu nové designové dřevostavbě v korunách stromů. Autorem dřevěné budovy je architekt Tomáš Med, který se při návrhu inspiroval korunami okolních vzrostlých domů s pavučinami, jež se leskly ve slunci. Proto navrhl dům jako pavučinu v korunách stromů, která se rozvrstvuje do dvou výškových úrovní. Kromě suterénu, který tvoří beton, je celá konstrukce domu ze dřeva, konkrétně z masivních celodřevěných panelů NOVATOP. Pohledové smrkové dřevo dominuje většině designových interiérů a skvěle koresponduje s unikátním umístěním objektu v korunách stromů.

Moderní minimalistická architektura: Víkendové dřevostavby v Norsku

Dřevo obstojí jako stavební materiál v náročných podmínkách a architekti v Norsku jsou si toho velmi dobře vědomi. Když se norský polárník Børge Ousland rozhodl, že na svém ostrově vybuduje rekreační stavbu spojenou s konferenčním a školícím zařízení, padla volba na dřevo. Kromě rekonstrukce stávajících objektů se společně se známým norským architektem Snorre Stinessen pustil do stavby designových víkendových dřevostaveb, které vytvoří zázemí pro výletníky na kajacích. K práci byl přizván i slavný norský architekt a designér Terje Lindahl, který se specializuje na moderní minimalistickou architekturu. Víkendová moderní architektonická dřevostavba byla postavena z masivních dřevěných panelů NOVATOP a kvůli malé rozloze se tvůrci rozhodli, že ji nebudou izolovat, protože malý vnitřní prostor stavby lze vytopit snadno a rychle. Realizaci zajistila česká firma VESPER HOME.

Designové byty v Paříži

Krásná stráň (Coop coteau) je projekt 24 bytů v okrajové části Paříže, které vznikají z masivních panelů stavebního systému NOVATOP. Za celým projektem stojí architekt Alain Costes, který už v roce 2008 přišel s nápadem vytvořit pro několik rodin kvalitní a moderní bydlení. Chtěl tak reagovat na neuspokojivou situaci v oblasti sociálního bydlení. Společně s architekty ze SCOP Atelier 15 připravil návrh bytového domu. Povedlo se jim výrazně snížit cenu za metr čtvereční, když místo cihlové zvolili dřevěnou masivní konstrukci. Volba padla na NOVATOP, protože tento stavební systém je energeticky úsporný, konstrukce je lehká a jednoduchá na realizaci a lze ji vhodně kombinovat s přírodními materiály a umožňuje tradiční i neotřelá architektonická řešení. Pro zateplení domu byla použita dřevovláknitá izolace.

Dále si také můžete přečíst: Stavební systém pro moderní dřevostavby NOVATOP.