Jak eliminovat nejčastější chyby na stavbě? - Novatop

Jak eliminovat nejčastější chyby na stavbě?

S rostoucí popularitou dřevostaveb postupně registrujeme i větší počet článků, které poukazují na jejich chyby. Pojďme se podívat na ty nejčastější chyby a způsoby, jak je s NOVATOPem můžete minimalizovat.

Zásadně suché dřevo
U samotné stavby je potřeba dát pozor na použití nekvalitních dřevěných konstrukcí, které tvoří nejdůležitější část domu – kostru. Zvláště nebezpečným faktorem je použití přírodního rostlého dřeva, které nebylo řádně vytříděno a vysušeno, zvlášť u konstrukcí, kde je dřevo zabudováno a opláštěno. Tím si můžete zadělat na tvarové změny konstrukce. Sesycháním dochází k popraskání povrchových úprav v interiéru, v krajních případech i k porušení vzduchotěsné obálky. NOVATOP je v tomto směru bezpečnou volbou, protože je vyráběn z důsledně tříděného a certifikovaného řeziva vysušeného na 8%. Panely jsou skládané z lamel lepených do kříže a tím činí masivní konstrukci stabilní a bezpečnou a nedochází u ní k dotvarování, jako u jiných systémů.

Minimum montážních spojů
Každý spoj na stavbě je ovlivněn lidským faktorem, čím více spojů a detailů, které se řeší až na stavbě, tím vyšší riziko chyby. Výrazným plusovým argumentem NOVATOPu je právě jednoduchost detailů, minimální počet montážních spojů a jednoduché skladby stěn (panel, izolace, fasáda). Např. obvodové stěny u přízemního domu mohou být už ze čtyř panelů o velikosti až 2,95 x 12 metrů, tudíž jsou to jen čtyři spoje, které se musí ošetřit. Jednoduchost provedení se promítá nejen do rychlosti výstavby ale především do ekonomické stránky celé stavby. A navíc: vše je už ve výrobě vyřezáno na CNC strojích s milimetrovou přesností (a ne na stavbě tesařem s motorovou pilou), takže detaily jsou velice přesné a tím i spolehlivě těsné. Možnost výskytu chyb při montáži se tak zásadně eliminuje.

Vzduchotěsnost bez folií
U novostaveb, zejména pak u nízkoenergetických a pasivních, je velmi důležitá vzduchotěsnost neboli neprůvzdušnost obálky. Ta je u běžných systémů zaručena fólií, která je velmi náchylná k poškození. Na stavbě je pak prakticky nemožné uhlídat kvalitu provedení, a to zejména v nejcitlivějších místech konstrukce jako jsou rohy místností, veškeré prostupy stěnou, zásuvky, závěsy, atp. Pokud dojde k porušení této vrstvy, projeví se to po čase v podobě zvýšeného průtoku vodních par, jejich kondenzaci a vzniku plísní s následkem možné hniloby. To má vliv nejen na zkrácení životnosti konstrukce, ale také na zdraví jejich uživatelů. Právě prostředí s výskytem plísní je důvodem vzniku alergií, kožních nemocí a respiračních onemocnění. NOVATOP tento problém eliminuje tím, že nosná celodřevěná konstrukce vytváří neprůvzdušnou obálku i parobrzdu v jednom a nepotřebuje k tomu žádné folie! Dokazují to Blowerdoor testy s hodnotami daleko pod hranicí 0,6.

Technologická vyspělost
Technologická vyspělost systému NOVATOP eliminuje chyby běžných dřevostaveb a tím zásadně zvyšuje kvalitu hotových staveb. Boduje rychlostí výstavby, přesností jednotlivých komponentů, snazším dodržením neprůvzdušnosti obálky a minimalizací chyb, způsobených lidským faktorem. Konstrukci nevytváří tesař z plánů na stavbě, ale CNC stroj v hale s velkou přesností z dat, které zadává projektant. Navíc vždy dostanete zdravotně nezávadný materiál od českého výrobce z certifikovaného dřeva se švýcarským know-how.