Nástavba Lazebnická 3, Opava - Novatop

Nástavba Lazebnická 3, Opava

Stoletá budova na adrese Lazebnická 3 v centru Opavy se dočkala své renesance díky citlivé rekonstrukci, která využila dřevo jako hlavní stavební materiál. Tento dům nyní přitahuje pozornost nejen svou bohatou a pohnutou historií. Letos na něm vznikla dřevěná nástavba, která je v mnohém vzorem pro Prahu i další města bez rozdílu velikosti.

Budova, která za první republiky patřila obchodnímu domu Herrmann & Vogel, vděčí za svůj neobvyklý tvar původní zástavbě. Coby sklad s kancelářemi byla situována ve vnitrobloku hustě zastavěné části centra Opavy. Obchodní dům založil v roce 1910 Ervín Herrmann se svým přítelem Otto Vogelem, oba patřili k opavské židovské komunitě. Firma přežila první světovou válku i hospodářskou krizi na počátku 30. let, výrazně ji však zasáhl nástup totalitních režimů. O budovu v Lazebnické přišli majitelé poprvé s nástupem nacismu, záhy pak podruhé s nástupem komunismu. Dům se vrátil zpět do rukou rodiny až po sametové revoluci. Dnes mu potomci rodiny vdechují nový život.
Zadání pro architekta bylo navrhnout nástavbu s terasami, díky kterým se nové patro mírně „utopí“ a stane se přirozenou součástí původního historického objektu, který se nachází v památkové zóně centra Opavy. Z toho plynul i striktní požadavek památkářů na střechu, která musí respektovat stávající obvod stavby, což se docílilo velkými přesahy střech nad terasami. K volbě dřevěné nástavby se přistoupilo ze tří důvodů – za prvé kvůli nejasné podobě spodní stavby a jejímu rozdílnému modulu oproti nástavbě, za druhé kvůli rychlosti a snaze o maximální stupeň prefabrikace a za třetí kvůli udržitelnosti, protože investorovi je dřevo víc než blízké.

Samotný dům v Lazebnické byl postaven roku 1929 dle návrhu architekta Ericha Geldnera jako podsklepená železo-betonová stavba, což bylo na svou dobu velmi pokrokové a téměř unikátní. Beton byl materiálem budoucnosti a dům byl již tehdy připraven pro nástavbu. Poslední horizontální konstrukci, tedy původní střechu, tvořil železobetonový trámový strop s osovou vzdáleností trámů 2 m. Nová nástavba tedy leží na stropě posledního patra a není podpořena nosnými stěnami. Z toho důvodu bylo nutné železobetonový strop vyztužit 20 centimetrovou nadbetonávkou trámů, která ale nebyla po celé délce, pouze ve středové části nástavby, protože v místě teras nebyla nutná. Jak už to u rekonstrukcí bývá, i tady nastalo překvapení, když se zjistilo, že jeden betonový stropní trám chybí, ačkoliv byl v historických plánech zakreslen. Naštěstí to bylo v místě, kde to z pohledu statiky nebyl významný problém.

Konstrukční řešení

Nástavba má tři hlavní lodě, koncipované jako otevřené kancelářské prostory s rozponem až 8 m, uprostřed jsou pak technické místnosti, kuchyňky, vstupní chodba a sociální zázemí. Středová část byla řešena modulově a ostatní konstrukce prefabrikovány plošně. Konstrukci jednotlivých lodí tvoří prefabrikované rámy z BSH, které byly ihned po montáži zaskleny. Štítové stěny jsou z pohledových CLT panelů NOVATOP SOLID. Střešní elementy NOVATOP OPEN byly kompletně prefabrikované, včetně přesahů, vyplněné izolací a zakryté dřevovláknitou deskou, která je hydrofobní. Během montáže dřevěné konstrukce se nahoře na stavbě vyskládaly i okna a dveře. Montáž oken probíhala paralelně s montáží střechy, a to přímo do BSH rámů. Zasklení je fixní, bezrámové, což je značná finanční úspora, a velkým bonusem je krásný čistý design.

Modulová prefabrikace

Důvodů k prefabrikaci bylo víc – primárně šlo o časový limit na zábor frekventované ulice, stanovený městem pouze na jeden týden. Dalšími faktory byla požadovaná kvalita a přesnost. Naopak výzvou pro prefabrikaci byla výška objektu 13,5 m a přístup k němu pouze z jedné strany, což při hloubce objektu 28 m kladlo na moduly váhové limity. 3D moduly byly tvarově hodně složité, protože architektonický návrh s prefabrikací původně nepočítal. Jeden z nejsložitějších modulů měl zaoblenou stěnu, návazné stěny pod úhlem 45 stupňů, jedna stěna modul přesahovala a zároveň měla v sobě integrované dveře. Zaoblení se v této podobě dělalo ve výrobě poprvé. Oblouk tvoří 15 cm pásky z CLT, které jsou přišroubeny na žebra z biodesky, umístěná z rubové strany, která ve finále plní funkci polic v kuchyni. Malé přechodové hrany se zabrousily a šrouby se zaflikovaly. Je to velmi efektní řešení, pohledové z obou stran.

Grand Opening s odbornou debatou o technickém řešení 10. – 12. 9. 2024 – více zde

Interiér

Interiéru dominuje všudy přítomné dřevo. Pohledová kvalita NOVATOP je výjimečná a stabilitní, odolávající vzniku povrchových trhlin a u všech přiznaných panelů působí jednotně. Součástí jednoho moduly byla stěna SOLID olepená dubovou dýhou, která v sobě měla zároveň ztracené dveře, takže dekor dýhy je celistvý na celé ploše stěny. Dveře se pak jen truhlářsky opracovaly a zafrézovaly panty. Vše se přebrousilo a naolejovalo v rámci dokončovacích prací. Stejný dekor dýhy doprovází i další interiérové prvky v jedné ze tří kanceláří.
Ve většině místností jsou na stropě lokálně umístěné dřevěné akustické panely NOVATOP ACOUSTIC pro optimalizaci prostorové akustiky, zároveň jsou i výrazným designovým prvkem, se kterým architektka v celém konceptu od začátku počítala. Je jimi zaklopená 12 cm dutina na rozvod vzduchotechniky, která byla původně zvažovaná pouze u modulů. Nakonec se k tomuto řešení přistoupilo ve všech místnostech, díky čemuž je v nich cca 10 vyústek, které zajišťují zcela rovnoměrné a příjemné proudění vzduchu.

Závěrečná bilance

Stavba je vždy velký projekt. A rekonstrukce obvykle ještě větší. Nástavba na historickém domě je proto výzvou v mnoha ohledech, zároveň však nabízí příležitost zhodnotit stavbu, dodat jí nový rozměr (doslova) a vytvořit prostor pro nové komerční prostory a bydlení i v zastavěných částech měst, kde by to jinak bylo jen obtížně realizovatelné.

Pokud se investor rozhoduje řešit novou střechu na takovém objektu, je ke zvážení, zda to nespojit s nástavbou. Celý tento proces bude složitější a delší, ale může získat nové prostory a stavbu architektonicky pozvednout. „V dřevěných nástavbách v centrech měst je budoucnost, protože nepotřebujete nový pozemek, nepřetížíte původní stavbu, zhodnotíte svou nemovitost o další nájemní prostory a zároveň získáte novou střechu, na kterou můžete dát solární panely,“ uzavírá téma Radek Oslizlo, technický specialista z NOVATOPu.

Realizace: 2024
Architektonický návrh: Ing. arch. David Wittassek, QARTA Architektura
Projekt a konstrukce: NOVATOP (AGROP NOVA a.s.)
Statika: A2 Timber
Montáž konstrukce: Dřevostavby MC
Dokončovací práce v interiéru: KODE stavby
Návrh interiéru: Ing. arch. Lenka Demetrovičová
Investor: soukromá osoba
Foto: Ondřej Pavlačík a NOVATOP